امروز همه دادستان‌های کشور در خط مقدم مبارزه با فساد و تعدی به حقوق عامه و بیت‌المال قرار دارند
معاون دادستان کل کشور در حقوق عامه:

امروز همه دادستان‌های کشور در خط مقدم مبارزه با فساد و تعدی به حقوق عامه و بیت‌المال قرار دارند

تاریخ خبر: 22 آبان 1399   ساعت خبر: 14:36:24

رضا خشنودی معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه در نوزدهمین همایش سراسری دادستان‌های سراسر کشور اظهار کرد:  در سالیان اخیر قلمرو فعالیت دادستان و نهاد دادسرا در حوزه‌های مختلف به نحو چشمگیری گسترش یافته است و به مناسبت اصلاح برخی قوانین، به ویژه قانون آیین دادرسی کیفری توجه بیشتری به این نهاد و همچنین نقش و جایگاه دادستان کل کشور در نظارت و پیگیری در حوزه‌های مختلف معطوف شده است تا آثار زیانبار حذف دادسرا در نظام قضایی تا حدودی جبران شود.

معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه گفت: شرایط کنونی کشور ایجاب می‌کند مسئولان و مدیران نظام برای عبور از بحران‌ها و چالش‌های موجود با جدیت بیشتری که از آن به عنوان مدیریت جهادی یاد می‌شود وظایف محوله را انجام دهند. زیرا دشمن برای مقابله با نظام با تغییر تاکتیک‌ها و راهبرد‌های خود به جنگ اقتصادی روی آورده و سعی می‌کند تا از طریق ا عمال فشار و ایجاد محدودیت‌های ظالمانه و بی سابقه از یک سو مبادلات تجاری بین المللی را مختل نماید.

این مقام قضایی افزود: وجود برخی ابهامات و خلا‌های قانونی و عدم اجرای به موقع وظایف در باره شناسایی انفال و اموال عمومی برای برخی افراد سودجو شرایطی ایجاد می‌کند تا بتوانند با سوء استفاده ازوضع موجود به غارت بیت المال بپردازند.

خشنودی بیان کرد: بدون تردید کشف دیر هنگام این قبیل جرایم علاوه بر اینکه خسارات اقتصادی غیر قابل جبرانی به کشور تحمیل می‌کند هزینه‌های اجتماعی را نیز افزایش می‌دهد و باعث بی اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت می‌شود.

معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه افزود: بنابر این در چنین وضعیتی حفظ و صیانت از بیت المال و احیای حقوق عامه مستلزم تدوین سیاست تقنینی قضایی منسجم و به کار گیری ضمانت اجرا‌های موثر و کارآمد با تکیه بر راهبرد‌های پیشگیرانه و اقدامات مقابله‌ای است.

وی بیان کرد: دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری ازآن مصوب ۳۰ مهر ۹۹ ریاست محترم قوه قضاییه یکی از این اقدامات است که می‌تواند زمینه ساز استفاده بهینه و به هنگام از تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های نظارتی قوه قضاییه برای پیشگیری از ارتکاب جرائم اقتصادی و تعدی و تضییع بیت المال باشد.

این مقام قضایی اظهار کرد: قانون اساسی ما به عنوان یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی جهان اسلام با تکیه بر مبانی دینی – فقهی خود برای شناسایی حقوق عامه ظرفیت‌های ارزشمندی را در فصل سوم در نظر گرفته و اجرای آن‌ها را در اصول متعدد دیگر به ویژه اصول ۶۱ و ۱۵۶ و سپس از طریق قوه قضاییه تضمین نموده است.

خشنودی گفت: امروز همه ما وظیفه داریم در جهت تحقق بخشیدن به بیانات و منویات مقام معظم رهبری و دستورات اکید ریاست محترم قوه قضاییه و مطالبات وارشادات دادستان محترم کل کشور برای احیای حقوق عامه و صیانت از بیت المال و حمایت از آزادی‌های مشروع تلاش کنیم.

معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه گفت: دستورالعمل یاد شده به نظر من یک سند راهبردی ملی است که می‌تواند از جهات مختلف چه در درون قوه قضاییه چه در خارج از آن و هم از جنبه پیشگیری و هم از نظر مقابله با رفتار‌های مجرمانه و مفاسد اقتصادی نقش آفرین و مکمل برنامه‌های تحولی رییس محترم قوه قضاییه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: مقام معظم رهبری در مناسبت‌های مختلف به مقوله عدالت و مبارزه با فساد تاکید ویژه داشته اند و هم ریاست محترم قوه قضاییه در برنامه تحولی خود به اصلاح ساختار‌های فساد زا اشاره داشته اند.

این مقام قضایی گفت: صدای رییس دستگاه قضا در امر مبارزه با فساد صریح، رسا و بلند است و خواب مفسدان را آشفته کرده است.

خشنودی گفت: همچنین دادستان‌ محترم کل کشور هم قاطعانه وبدون کوچکترین اغماض در عرصه مدیریت کلان در دادسرا‌ها حضوری مستمر، جدی و کارآمد دارند.

معاون قضایی دادستان کل کشور در حقوق عامه اظهار کرد: امروز همه دادستان‌های کشور به عنوان مظهر اقتدار دستگاه قضایی در خط مقدم مبارزه با فساد و تعدی به حقوق عامه و بیت المال قرار دارند.

وی افزود: انتظار این است در اجرای سیاست‌های کلان قوه قضاییه طوری نقش آفرینی کنید تا در این دوره از مدیریت قوه قضاییه در سایه توجهات امام عصر (عج) شاهد تحقق آرمان‌های رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به ویژه بر احیای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع فردی و حقوق شهروندی و صیانت از حقوق بیت المال باشیم.

انتهای پیام/


نشانی مطلب در سایت دادستانی کل کشور:
http://dadsetani.ir/?page=news&id=1265کلیه حقوق برای دادستانی کل کشور محفوظ است